Nová kamna za starý kotel aneb co bude v září 2024?

Topíte doma dřevem, peletami, briketami nebo uhlím? Zaplavují vás média zprávami o zákazu topení pevnými palivy? Ztrácíte pojem, co je a není pravdivá informace? A jak se v tom vyznat? Pojďme se na to společně podívat:

1.září 2024

Je datum, kdy začne platit odložený zákaz používání kotlů na pevná paliva 1. a 2. třídy. Přesněji řečeno, bude zakázáno provozovat kotle na pevná paliva v objektech určených k bydlení, které nesplňují minimálně 3. třídu dle normy ČSN EN 303-5. Toto nařízení není nové, vychází již ze zákona o ochraně ovzduší č. 201/2012 Sb.

Výše uvedený zákaz se týká pouze kotlů, v žádném případě se netýká lokálních topidel, tedy kamen, krbových kamen, krbových vložek nebo peletových kamen, a to i lokálních topidel s výměníkem.

O rozdílech v pojmech „kotel“ a „kamna“ jsme psali už dříve. Osvěžit si informace můžete zde.

Pokud vám stále ještě není jasný rozdíl, zde malá nápověda:

  • Kotel na tuhá paliva je centrální zdroj vytápění, vždy napojený na otopnou soustavu, konstruovaný tak, že téměř veškeré teplo předává do otopné soustavy, kterou se vytápí jedna nebo více místností mimo prostor, kde je kotel umístěn.
  • Kamna nebo krbová vložka na dřevo či pelety jsou lokální topidla, která vždy alespoň z části (více jak 6% výkonu) vytápí místnost, kde jsou instalována, a to i v případě lokálních topidel s výměníkem, připojených na otopnou soustavu, která vytápí i další místnosti.

Jednoduše řečeno, jestliže je zdroj tepla určen i k vytápění místnosti, kde je instalován, nejedná se o kotel.

Nová kamna za starý kotel

Možností, za co vyměnit starý kotel, je mnoho. Proč ale nespojit příjemné s užitečným a nepořídit si nová kamna? Kromě potřeby mít v domě teplo, získáte s kamny ještě navíc společníka, který tvoří srdce domova. Pohled do ohně přitahuje od nepaměti, uklidňuje a sbližuje. Je místem pro PRIMA CHVÍLE s vaší rodinou či přáteli. Sami uživatelé si to „jiné teplo“ moc pochvalují.

Každý má jiný vkus i jinou potřebu vytápěného prostoru. Ať už máte rádi rustikální klasiku či jednoduchý minimalismus, vše u nás najdete. S výběrem vám rádi poradíme.

Mohu provozovat svá stávající kamna i po prvním září 2024?

Ano. Kamen a krbových vložek na dřevo a dřevní pelety se zákaz užívání netýká a týkat nebude. U lokálních topidel, tedy u krbových a peletových kamen a krbových vložek jak s výměníkem, tak i bez výměníku, se technické požadavky a metody zkoušení řídí jinými normami než u kotlů. Lokální topidla nemají třídy a jejich provoz není omezován. Ani při zakoupení nového lokálního topidla na biomasu, tedy na dřevo, dřevní brikety či pelety, se není třeba obávat, že by jeho provoz byl v budoucnosti omezen nebo zakázán.

Informace o výkonu, účinnosti, ale i emisích najdete na výrobním štítku výrobce (na zadní straně kamen či vložky), v technickém listu, případně na webu či katalogu.

Připomínáme, že u kamen a vložek s výměníkem, připojených na otopnou soustavu a s příkonem nad 10 kW máte povinnost pravidelné revize jednou za 3 roky – více se dočtete v článku.

Mohu získat dotaci na výměnu zdroje?

Ano. Lze získat 45 000 Kč na pořízení peletových kamen, ať už s teplovodním výměníkem, nebo bez něj v programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM, pokud se jimi nahradí starý neekologický zdroj. Podmínkám dotace odpovídají všechna peletová kamna Haas+Sohn Rukov, která jsou v tomto programu zaregistrovaná.

Jak na dotaci?

Nenašli jste odpověď na vaše otázky? Nové informace vyvolávají nové dotazy? Neváhejte a ozvěte se nám na poradna‌‌M‌‌haassohn.com.

Jsme tu pro vás.

Zpět
?
Chcete poradit s výběrem?
Zeptejte se nás. Na dotazy odpovídá servisní technik Mojmír Středa.
Více informací