Topíte doma dřevem, peletami, briketami nebo uhlím? Zaplavují vás média zprávami o zákazu topení pevnými palivy? Ztrácíte pojem, co je a není pravdivá informace? A jak se v tom vyznat? Pojďme se na to společně podívat:
Je datum, kdy začne platit odložený zákaz používání kotlů na pevná paliva 1. a 2. třídy. Přesněji řečeno, bude zakázáno provozovat kotle na pevná paliva v objektech určených k bydlení, které nesplňují minimálně 3. třídu dle normy ČSN EN 303-5. Toto nařízení není nové, vychází již ze zákona o ochraně ovzduší č. 201/2012 Sb.
Výše uvedený zákaz se týká pouze kotlů, v žádném případě se netýká lokálních topidel, tedy kamen, krbových kamen, krbových vložek nebo peletových kamen, a to i lokálních topidel s výměníkem.
O rozdílech v pojmech „kotel“ a „kamna“ jsme psali už dříve. Osvěžit si informace můžete zde.
Pokud vám stále ještě není jasný rozdíl, zde malá nápověda:
Jednoduše řečeno, jestliže je zdroj tepla určen i k vytápění místnosti, kde je instalován, nejedná se o kotel.
Možností, za co vyměnit starý kotel, je mnoho. Proč ale nespojit příjemné s užitečným a nepořídit si nová kamna? Kromě potřeby mít v domě teplo, získáte s kamny ještě navíc společníka, který tvoří srdce domova. Pohled do ohně přitahuje od nepaměti, uklidňuje a sbližuje. Je místem pro PRIMA CHVÍLE s vaší rodinou či přáteli. Sami uživatelé si to „jiné teplo“ moc pochvalují.
Každý má jiný vkus i jinou potřebu vytápěného prostoru. Ať už máte rádi rustikální klasiku či jednoduchý minimalismus, vše u nás najdete. S výběrem vám rádi poradíme.
Ano. Kamen a krbových vložek na dřevo a dřevní pelety se zákaz užívání netýká a týkat nebude. U lokálních topidel, tedy u krbových a peletových kamen a krbových vložek jak s výměníkem, tak i bez výměníku, se technické požadavky a metody zkoušení řídí jinými normami než u kotlů. Lokální topidla nemají třídy a jejich provoz není omezován. Ani při zakoupení nového lokálního topidla na biomasu, tedy na dřevo, dřevní brikety či pelety, se není třeba obávat, že by jeho provoz byl v budoucnosti omezen nebo zakázán.
Informace o výkonu, účinnosti, ale i emisích najdete na výrobním štítku výrobce (na zadní straně kamen či vložky), v technickém listu, případně na webu či katalogu.
Připomínáme, že u kamen a vložek s výměníkem, připojených na otopnou soustavu a s příkonem nad 10 kW máte povinnost pravidelné revize jednou za 3 roky – více se dočtete v článku.
Ano. Lze získat 45 000 Kč na pořízení peletových kamen, ať už s teplovodním výměníkem, nebo bez něj v programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM, pokud se jimi nahradí starý neekologický zdroj. Podmínkám dotace odpovídají všechna peletová kamna Haas+Sohn Rukov, která jsou v tomto programu zaregistrovaná.
Nenašli jste odpověď na vaše otázky? Nové informace vyvolávají nové dotazy? Neváhejte a ozvěte se nám na poradnaMhaassohn.com.
Jsme tu pro vás.