Kamna, kotle a emisní limity a třídy

Při výběru vhodného typu vytápění se často setkáte s technickými parametry a pojmy. Někdy znějí podobně a mohlo by se zdát, že se jedná o totéž, ale nemusí tomu tak být. Aby nedošlo ke zmatení jazyků jako v Babylonu, pojďme si vysvětlit základní pojmy, případně vysvětlit rozdíly.

 

Kamna nejsou kotel

Někdo používá pojem „kotel“ a myslí tím kamna nebo krb s teplovodním výměníkem. V čem je tedy rozdíl? Vždy se jedná o lokální topidlo na tuhá paliva, se kterým můžete vytápět celý byt nebo dům, avšak řídí se jinými normami.  Základní technické požadavky a metody zkoušení jsou u kotlů definovány normou ČSN EN 303-5 z roku 2000, která zavedla i rozdělení kotlů do tříd.

U interiérových topidel, tedy u krbových a peletových kamen, se základní technické požadavky a metody zkoušení řídí dle norem EN 13240 (krbová kamna), EN 13229 (krbové vložky), EN 14785 (kamna na dřevěné pelety). Více ve slovníku technických pojmů.

Zjednodušeně řečeno kotel je to, co máte například v technické místnosti, zatímco krb, kamna (krbová či peletová), ať už s teplovodním výměníkem, nebo bez výměníku, máte v obytné místnosti, kterou jednak vytápíte, a kromě toho topidlo dotváří atmosféru a vy si můžete užívat prima romantické chvíle při pohledu do plamenů.

 

Emisní třídy a čeho se týkají

Emisní třídy, přesněji řečeno třídy kotlů jsou aktuálně platným hodnocením kotlů na tuhá paliva dle normy ČSN EN 303-5:2012. Ta dělí kotle do tříd 1 až 5 podle jejich účinnosti a emisí. Tuto informaci u kamen, krbových vložek, nebo kamen a vložek s teplovodním výměníkem nenajdete, týká se jen kotlů a interiérová topidla třídy nemají.

Důležité datum pro provozovatele kotlů je září 2024, protože poté nebude povoleno provozovat kotle 1. a 2. třídy.

Zákaz provozu topidel nižších emisních tříd, postihuje jen kotle, a netýká se kamen a krbových vložek, ani těch s teplovodním výměníkem.  

 

Emisní limity a Ecodesign 2022

„Směrnice Evropské komise o Ecodesignu, platná od 1.1.2022, definuje technické požadavky na širokou škálu energetických spotřebičů včetně lokálních topidel na tuhá paliva, kdy stanovuje minimální sezonní účinnost a emisní limity. V České republice, ale platí již od 1.1.2020 novela Zákona o ochraně ovzduší, která pro lokální topidla v podstatě přejímá limity Ecodesignu.“, říká Ing. David Tröschel, technický ředitel v HAAS+SOHN Rukov. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Pokud si nevíte rady, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme a vysvětlíme, co potřebujete. Využijte naši emailovou adresu poradna‌‌M‌‌haassohn.com.

Zpět
?
Chcete poradit s výběrem?
Zeptejte se nás. Na dotazy odpovídá servisní technik Mojmír Středa.
Více informací