Plynová kamna vs. peletová kamna

Plynová kamna najdete v našich domovech už dlouhá léta. Některá už mají něco za sebou, jiná jsou novější. Původně se plynová topidla používala v panelákách, dnes se používají v bytových i nebytových prostorách. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody ve srovnání s peletovými kamny?

Máte doma „vafky“ nebo plynový kotel?

Podokenní topidla umístěná na stěnách bytů a domů se označují jako „vafky“. Původně byla instalována hlavně v činžovních domech (dodnes je v mnohých určitě najdeme). I dneska s nimi topí mnoho domácností, postupně ale topidla na propan-butan nebo zemní plyn nahrazují plynové kotle.

Jak plynová kamna fungují?
Plynová kamna ohřívají vzduch spalováním hořlavých plynů prostřednictvím hořáku, který najdeme v tělese kamen. Mezi jeho stěnami proudí studený vzduch, který se tu ohřeje a pak stoupá vzhůru do okolního prostředí.

Nejčastěji se setkáte s plynovými kamny na propan-butan se skvělou výhřevností a skladovatelností. Setkat se ale můžete i s plynovými kamny kombinovanými s elektrickým topidlem.

Víte, že v místech, kde nejde nainstalovat plynový kotel, pořád bezvadně fungují lokální plynová topidla?

+       Vytápění plynem je levnější než vytápění elektřinou.

+       Lokální plynová topidla jsou finančně dostupná.

+       Ekologické a pohodlné vytápění místností.

+       Jednoduchá instalace i obsluha

+       „Vafky“ nepotřebují komín

+       Nezamrzne jim topné médium

-       Někdy spalují vzduch z místnosti, takže je třeba větrat.

-       Jednou ročně by je měl prohlédnout a vyčistit odborný technik.

Hitem dnešní doby jsou peletová kamna, která si „sama škrtnou“

Nehledáte jen topidlo, chcete taky pozorovat plápolající plamínek? Pořiďte si krbová kamna. Tu atmosféru hořícího ohýnku a vůni dřeva vám bude každý závidět. Odrazuje vás od koupi fakt, že budete muset shánět dříví, řezat ho, štípat, sušit a mít někde uložené? Vsaďte na peletová kamna.

Kamna na pelety se od krbových kamen na první pohled nijak neliší. Až při podrobnějším zkoumání zjistíte, že v nich nebudete topit dřevem jako takovým, ale malými peletami.

Peletová kamna v sobě mají zásobník, do kterého jednou nebo dvakrát týdně nasypete 2 pytle pelet a máte vystaráno. Kamna si navíc sama škrtnou, nepotřebujete žádné sirky ani zapalovač.

Náš tip: Když si pořídíte peletová kamna s WLAN modulem, nebudete muset ani stát u nich, abyste zatopili? Když si třeba zatopíte při odchodu z práce, doma vás uvítá příjemné teplo.

Jaké jsou další výhody peletových kamen?
+       Topení peletami je šetrné k životnímu prostředí.

+       Z pelet nevzniká skoro žádný popel.

+       Provozní náklady na topení peletami jsou nižší než při vytápění plynem nebo elektřinou.

+       Termostat bude doma udržovat nastavenou teplotu.

+       Jsou k dispozici ve dvou provedeních – s teplovodním výměníkem a bez něj. Peletová kamna s výměníkem se připojují na ústřední topení a ohřívají vodu v radiátorech.

-        Vyšší pořizovací cena

?
Chcete poradit s výběrem?
Zeptejte se nás. Na dotazy odpovídá servisní technik Mojmír Středa.
Více informací