Olejová kamna vs. peletová kamna

V dílnách, halách a garážích našla své uplatnění olejová kamna, v domácnostech zase krbová kamna. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Proč někdo v dílně topí kamny na olej a doma třeba kamny na pelety?

Olejová kamna jsou levným zdrojem tepla

Internet je plný návodů, jak si olejová kamna vyrobit svépomocí. Nic proti, ale originál je prostě originál. Proč jsou olejová kamna tak oblíbená, že si je lidé i sami vyrábí?

Jejich výhodou je ekonomický provoz a vysoká účinnost. Provozní náklady jsou taky nízké, investice do nich se poměrně rychle vrátí. S těmi klasickými ale nemůžete topit v domácnosti. Jsou určená pro vytápění skladových prostor, garáží, autodílen, výrobních prostor, různých hal apod.

Olejové vytápění domácnosti? Jedině s kamny na lehký topný olej
Krbová kamna jako zdroj tepla vám nestačí, ale nemáte plynovou přípojku, nebo se bojíte plynu z ní? Řešením mohou být kamna na lehký topný olej. Jeho spalování odpovídá legislativním limitům, můžete ho použít jak v lokálních topidlech, tak v kotli pro ústřední vytápění.

Když se pro topení olejem v domácnosti rozhodnete, počítejte s tím, že vám technici budou muset do sklepa nebo kotelny nainstalovat:

 • Kotel
 • Komín pro odvod spalin
 • Zásobník pro ohřev vody
 • Nádrž na uložení oleje, který vám jednou za čas doveze cisterna. Její velikost se odvíjí od velikosti vytápěné plochy. Do rodinného domu, kde bydlí čtyřčlenná rodina, patří nádrž zhruba o objemu 1000-3000 litrů.

Peletová kamna – bezstarostná pohoda

Novinkou poslední doby jsou na českém trhu peletová kamna. Těm lidé pomalu začínají přicházet na chuť a nahrazují jimi klasické krbovky. Proč?

Peletová kamna totiž nepráší ani nekouří, jejich obsluha je snadná, odpadne vám hodně starostí. Nemusíte shánět, štípat ani řezat dříví, natož několikrát denně přikládat. Postačí zhruba 2x za týden doplnit pelety do zásobníku a máte vystaráno.

Nebudete se trápit ani se zatápěním. Kamna si totiž umí sama automaticky škrtnout. Už nikdy se tak nebudete umounění od popela rozčilovat, že kamna nechtějí hořet.

Víte, že stejně jako můžete volit mezi klasickými krbovými kamny s výměníkem nebo bez, můžete vybírat i mezi peletovými kamny s výměníkem a bez něj?

Pro pořízení kamen na pelety hovoří i další skutečnosti

 • Topení peletami neznečišťuje životní prostředí
 • Čisté spalování
 • Topení peletami je výrazně levnější než vytápění plynem a elektřinou
 • Z pelet vzniká minimální odpad
 • Termostat udrží vámi požadovanou teplotu
 • Výkon kamen na pelety můžete regulovat
 • Peletová kamna si můžete umístit třeba do obývacího pokoje a sledovat plápolající plamínek

Víte, že účinnost peletových kamen je až 97 %?

Náš tip: Když si pořídíte peletová kamna s WLAN modulem a do svého mobilního telefonu nainstalujete příslušnou aplikaci, můžete kamna ovládat i na dálku. Zatopte si před cestou z práce či nákupu a vraťte se do vytopeného domova.

?
Chcete poradit s výběrem?
Zeptejte se nás. Na dotazy odpovídá servisní technik Mojmír Středa.
Více informací