Kamna Petry vs. peletová kamna

Pamatujete si na kamna Petry, která dřív měla své místo na chatách, chalupách a ve vesnických staveních? Hodily se pro rychlé vytopení místnosti, teplo ale dlouho neudržela. Leda byste pořád dokola přikládali.

Hitem dnešní doby jsou oproti tomu peletová kamna, ve kterých se topí malými peletami. Odpadá vám tak shánění a sušení dřeva, převážení briket nebo uhlí.

Kamna Petry – kamna na uhlí, dřevo i brikety

Pro někoho dávno zapomenutá vzpomínka, pro někoho realita všedních dní. Kamna Petry se pořád stále vyrábí, získávají nové příznivce. Už nejde jen o nevzhledná stožárová smaltovaná kamna na tuhá paliva se dvěma dvířky. Dneska už se vyrábí i v proskleném provedení, mají dokonce svého nástupce – kamna Thorma KERPEN 2U4P. Nic to ale nemění na jejich vlastnostech.

Kamna Petry (i jejich nástupce) jsou prohřívací stáložárná kamna s nominálním výkonem 5-7,5 kW. Primární vzduch u nich proudí na rošt, sekundární vtéká horními dvířky, klesá a míchá se se stoupajícími prchavými látkami. Probíhá sekundární spalování. Topí se v nich dřevem, uhlím, briketami, případně štěpkou.  Na rozdíl od jiných kamen je třeba do nich poměrně často přikládat.

Hodí se hlavně na chaty, chalupy a do menších bytů. Určitě na nich oceníte vrchní plotýnku, na které si můžete vařit třeba vodu na čaj. Finančně jsou dostupná, velký prostor s nimi ale v žádném případě nevytopíte. Navíc je musíte pravidelně čistit, vynášet popel a záda budou úpět. Dýchací cesty zase nepotěší kouř, který se z kamen vyvalí pokaždé, když budete přikládat.

Náš tip: Kamna Petry se hodí hlavně na chaty, chalupy, do zahradních domků apod.

Jak si v porovnání s nimi stojí dnešní peletová kamna?

Děti rostou, my stárneme, technologie se vyvíjí. Je tomu tak i na poli krbových kamen. Zatímco dřív se používala malá stožárová kamna, pak jsme si do domovů nainstalovali krbová kamna, teď jsou v módě peletová kamna. Těm se často přezdívá „kamna 21.století“. Proč?

Peletová kamna vypadají jako klasická krbová kamna, jejich obsluha je ale mnohem jednodušší. Jednou za čas nasypete do zásobníku pelety, kamna si pak sama budou přikládat. Podle toho, jakou si nastavíte na termostatu teplotu. Nemusíte nikde shánět, sušit, ani štípat dříví.

Pro jejich pořízení hovoří i skutečnost, že k tomu, abyste zatopili, vůbec nemusíte být doma. Je to vůbec možné? Ano, je. Když si totiž k peletovým kamnům pořídíte WLAN modul, můžete je ovládat na dálku.  Jaké jsou jejich další výhody v porovnání s kamny Petry?

  • Odpadne vám tahání paliva v uhláku i jeho prostorově náročné skladování.
  • Nebudete muset tak často přikládat. Do zásobníku se vejde obvykle 30 kg pelet, to vám vydrží až jeden týden.
  • Peletová kamna si sama škrtnou.
  • Nevíří prach, takže se hodí i do domácností s alergiky.
  • Pelety produkují minimum odpadu, popel stačí zhruba jednou za týden vysát krbovým vysavačem.
  • Snadná obsluha.
  • Když si zatopíte třeba při odchodu z práce, přijdete do vyhřátého domova.

Víte, že peletová kamna jsou skvělým řešením i pro nízkoenergetické domy? Jedinou jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena, která je ale vyvážena snadnou obsluhou a údržbou kamen. Navíc si je můžete pořídit i ve variantě s teplovodním výměníkem.

?
Chcete poradit s výběrem?
Zeptejte se nás. Na dotazy odpovídá servisní technik Mojmír Středa.
Více informací