Vyhněte se pokutě. Kamna s výměníkem musí projít revizí

Od roku 2016 musí projít všechna krbová kamna s výměníkem povinnou revizí. Je přitom jedno, jestli připojujete nová kamna, nebo „krbovkami“ s výměníkem už několik let topíte. Pokud chcete v Česku legálně topit, potřebujete protokol o jejich revizi. Jinak vám hrozí pokuta až 20 000 korun. Zákon o ochraně ovzduší říká, že revizi musí mít kamna s příkonem od 10 kW. V naší nabídce najdete kamna Treviso II s výměníkem, která mají příkon 9,9 kW, a proto revizi nepotřebují. Dodáváme je také ve variantě s kachlovým soklem.
 
Od roku 2016 musí projít všechna krbová kamna s výměníkem povinnou revizí. Je přitom jedno, jestli připojujete nová kamna, nebo „krbovkami“ s výměníkem už několik let topíte. Pokud chcete v Česku legálně topit, potřebujete protokol o jejich revizi. Jinak vám hrozí pokuta až 20 000 korun.

Odborně způsobilá osoba „OZO“
Revizi může provést pouze proškolený servisní technik, v zákoně označený jako OZO (odborně způsobilá osoba). Neexistuje přitom jen jedno obecné školení – technik musí mít školení pro každou značku kamen zvlášť. V Haas+Sohn Rukov jsme proto začali školit sami – loni se odborně způsobilou osobou stalo 210 revizních techniků. Jejich seznam naleznete ZDE. 
Když využijete služeb některého z nich, budete mít jistotu, že se v našich kamnech vyzná a že vám potřebný protokol vystaví ten pravý technik.

Revize jsou opravdu nutné
Přestože revize stojí peníze, jsou opravdu nutné. Spousta lidí má totiž kamna špatně zapojená, a když si uvědomíte, že kamna s výměníkem jsou plná horké, často natlakované vody, dojde vám, že může jít i o život. Z toho pohledu není výdaj zhruba 1 200 korun vždy jednou za dva roky vůbec zbytečný. Může totiž zachránit bezpečí vás i vaší rodiny. Proto koneckonců vždy doporučujeme konzultovat zapojení kamen se zkušeným topenářem.

Jak ušetřit za revizi
Zákon o ochraně ovzduší říká, že revizi musí mít kamna s příkonem od 10 kW. Co to ale znamená? Příkon je hodnota vstupní energie, kterou kamna potřebují, aby dosáhla svého výkonu. Výkon kamen je v podstatě hodnota příkonu mínus účinnost.

Pokud tedy máte třeba kamna s výkonem 10 kW a účinností třeba 80 %, jejich příkon bude okolo 12 kW.
Kamna Treviso II s výměníkem revizi nepotřebují


To znamená, že jediný způsob, jak se legálně vyhnout revizi, je pořídit si kamna s příkonem pod 10 kW. V naší nabídce jsou i kamna Treviso II s výměníkem, která mají příkon 9,9 kW, a proto revizi nepotřebují. Dodáváme je také ve variantě s kachlovým soklem. 
Pravidla pro zapojování kamen s výměníkem opravdu nejsou jednoduchá. Obraťte se na nás, pomůžeme vám. 

Zpět
?
Chcete poradit s výběrem?
Zeptejte se nás. Na dotazy odpovídá servisní technik Mojmír Středa.
Více informací