Oheň vytváří teplo domova - rozhovor s Jarkou a Hankou z pořadu POSTAV SI SEN

Novou designérskou tváří pořadu POSTAV SI SEN je dvojice Hana Šmejkalová a Jaroslava Hájková. Byli jsme zvědaví, jak to vypadá v zákulisí. A rádi se podělíme o poznatky:

 

Byl pro vás projekt POSTAV SI SEN výzva? Čím vás oslovil? Jak jste se vlastně k natáčení tohoto pořadu dostali?

Výzva to rozhodně byla a ne malá. Byť se v podstatě jedná o naši každodenní práci, se zpracováním projektu v takto šibeničním termínu, a ještě navíc před kamerou, neměla ani jedna z nás žádnou předchozí zkušenost. Ale když nás produkce oslovila a dostaly jsme možnost zúčastnit se castingu na novou designérskou dvojici, neváhaly jsme ani minutu. Představa, že bychom všechny naše zkušenosti mohly zúročit při pomoci někomu, kdo to opravdu potřebuje, byla prostě neodolatelná!

 

Naše kamna ANDRUS s výměníkem hrají ve vaší proměně (6. Díl) poměrně zásadní roli. Nakonec ale byla umístěna jinde, než byl původní záměr. Co bylo příčinou?

Původně měla kamna tvořit dominantu hlavní obytné místnosti a pomoci vytopit i přilehlou ložnici. Nicméně ukázalo se, že stávající vývod do komína je nejen že nevyhovující, ale celý komín se stejně musel nově vložkovat. A vrtat nový komínový otvor do 80 cm silné nosné zdi při stáří a stávajícím technickém stavu domu, bylo prostě příliš technicky náročné a riskantní.

Umístění na chodbě se ale nakonec ukázalo jako ideální řešení, protože majitel domu plánuje v nejbližších týdnech rozvod topení po celém domě. A centrální umístění kamen, navíc jako překvapení doplněné i o výměník, se pro tento účel jeví jako perfektní.

 

Jak ve vašem tandemu fungujete? Máte nějak rozdělené role?

Každá z nás má trochu jiný přístup k práci, jiné zkušenosti i jiné vzdělání. Zatímco Jarka je designérka tělem i duší, a navíc zdatná obchodnice, většinou má u našich realizací pod palcem estetické vyladění do posledního detailu, výběr nábytku, doplňků a jednání s dodavateli.

Hanka jako architektka řeší technické provedení, návrh a přípravu dokumentace a jednání se stavbou a truhlárnou. Ale vzhledem k tomu, že u každého projektu fungujeme jako tým, doplňujeme vždy jedna druhou, přicházíme navzájem s novými nápady a myšlenkami a většinu věci společně konzultujeme v klasickém modelu „víc hlav víc ví“ 😊

 

Hanko, Vy máte zkušenosti ze stáže v Nizozemsku i práce v Londýně. Zanechalo to nějaký vliv ve Vaší práci? Na co se vlastně ve svém studiu interiérového designu DASHING DESIGN zaměřujete?

Zkušenosti s prací ze zahraničí mě ohromným způsobem posunuly dopředu. Člověk je vhozen do jiného světa, práce probíhá v cizím jazyce a kromě vlastních zkušeností najednou nemá nic o co by se mohl opřít. Žádnou ověřenou síť dodavatelů, žádné oblíbené značky a produkty. Všechno je nové a je potřeba se rychle rozkoukat. Na druhou stranu Nizozemsko i Velká Británie (a Londýn obzvlášť), jsou země, kde je na kvalitu bydlení kladen obrovský důraz. Lidé se zajímají, vyznají se v aktuálních trendech a možnostech a pro mě to byla obrovská zkušenost, jakým způsobem se dá k tvorbě interiérů přistupovat. Pod svojí značkou Dashing Design nyní svým klientům nabízím komplexní přístup k úpravě bydlení, tedy nejen estetickou, ale i praktickou stránku úpravy interiéru. Často v rámci rekonstrukcí navrhuji i stavební úpravy, které zásadním způsobem ovlivní kvalitu nemovitosti, a hlavně bydlení v ní.

 

Jarko, Vaše cesta k interiérovému designu nebyla tak přímočará. Původně jste zastávala manažerské pozice v americké korporaci. Co způsobilo tu změnu? Pro co vás klienti ve vašem studiu VARIÉTÉ DESIGN oslovují?  

V průběhu let mého působení v korporátním prostředí procházela firma velkými změnami, které bohužel už dlouho nekorelovaly s mým v té době aktuálním životním nastavením a zvítězila má dlouholetá touha věnovat se interiérovému designu. Složení zkoušek na Intermezzo a velká podpora z rodiny mi pomohly rozhodnout se udělat tuto velkou kariérní a vlastně i životní změnu.

Myslím, že hlavním důvodem, proč se na mě klienti obrací, je má schopnost spolu-naladění se a nevnucování tzv. mého stylu. Připravit návrh, který odráží vše, co klient cítí, ale neumí někdy ani přesně pojmenovat nebo zařadit do konkrétního stylu. Dělá mi radost, když společně s klientem vytvoříme jeho jedinečný styl a ten mohu potom s mým týmem i plně realizovat.

 

Jaký vy osobně máte vztah k ohni a ke kamnům?

My dvě se vždy shodneme na tom, že když to prostor a rozpočet alespoň trochu dovolí, při každé příležitosti se do daného interiéru snažíme oheň v nějaké podobě zakomponovat. I když to může znít jako klišé, vytváří teplo domova a i když by celý interiér byl tvořen jenom chladnými betonovými povrchy, oheň z něj dokáže v mžiku vytvořit příjemné místo pro bydlení.

 

Děkujeme za rozhovor.

Zpět
?
Chcete poradit s výběrem?
Zeptejte se nás. Na dotazy odpovídá servisní technik Mojmír Středa.
Více informací