Oheň je živel, který je s námi od nepaměti, říkají Kamila s Františkem z POSTAV SI SEN

Kamila Douděrová a František Kobližka jsou v pořadu Postav si sen (resp. jeho předchůdce Jak se staví sen) už stálice. Zajímalo nás spoustu věcí a tak jsme se zeptali:

 

V sériích o proměnách bydlení Postav si sen (dříve Jak se staví sen) jste nerozlučnou dvojicí. Spojuje vás práce jen na tomto pořadu nebo spolupracujete i mimo tento projekt? Jak jste se vlastně k natáčení původního pořadu dostali?

Ano, to je pravda, jsme už takové trochu stálice. Kami je už poslední členkou z původní sestavy, která se postupně proměnila, podle toho, jak se pořad vyvíjel. Já jsem u „SNU“ od r. 2015, a zatím doteď. V pracovním životě máme každý své studio a pracujeme tedy každý zvlášť. Když ale některý zákazník projeví zájem a na spolupráci se domluvíme, tak to umíme i společně…ale takových zakázek je zatím minimum. Já třeba pracuji sám, naproti tomu Kami má početnější ateliér KAMIDESIGN. Máme každý trochu jiný styl na vedení a fungování studia a pracovní postupy, i když názory na design máme hodně blízké, a proto se nám práce na proměnách v pořadu, myslím daří. Spojila nás určitě dílem náhoda a i určitá dávka štěstí, jak to tak v těch důležitých věcech v životě bývá. Nicméně si myslím, že jsme se potkat měli. Pracovat s Kami mě baví, a za jinou bych jí nevyměnil (doufám, že ona mě taky ne :o)

 

Naše kamna HAAS+SOHN se objeví ve dvou vašich proměnách. Jakou roli tam kamna hrají a co bylo rozhodující při výběru?

V první proměně (Kamenný přívoz), nám kamna FORESTA pomohla zachránit existenci jedné rodiny – a to doslova, šlo o to, zda přežijí zimu! Zde se vytápění dřevem stalo nepostradatelným zdrojem tepla. Samozřejmě že šlo i design (nám vždycky :o), ale zde jsem cítil, že je to teplo opravdu ještě o něco důležitější, než jak kamna vypadají. Prostor pro kamna byl poměrně malý, tak jsme vybrali ta nejvýkonnější, která byla v dané situaci vhodná a byla v nabídce.

V druhé proměně nahrazujeme stávající kamna novými kamny OVALIS GRANDE. Zde jde o design na prvním místě. Po poradě s techniky máme i zde za úkol provést dobrou stavební připravenost, aby bylo možno kamna nainstalovat podle platných norem. Forma a funkce musí být v rovnováze :o)

 

Jak ve vašem tandemu fungujete? Máte nějak rozdělené role?

Po 6-ti sezónách ve SNU se už tak trochu známe a nějak víme, kdo v čem je silnější a jak přemýšlí. Máme to mezi sebou už hodně intuitivní, a vždy se snadno domluvíme. Je to o tom, než přijde první nápad, jak proměnu uchopit. Někdy to chvíli trvá, a někdy to víme oba skoro hned. Pak už se napojíme a společně tu myšlenku rozvíjíme. Samozřejmě že máme nějaké diskuse, nic není ideální, člověk se musí snažit, ale to je normální, když tvoříte ve dvou. Důležité je, že se dokážeme na sebe naladit a sladit. Když máme návrh hotový, tak já pak většinou kreslím výkresy a řeším techničtější věci. Na stavbě dělám zadání, komunikuji s řemeslníky a vytyčuji polohy většiny tech. rozvodů. Také ve finiši pomáhám stavbě kompletovat. Kami je zase výborná organizátorka. Má na starosti logistiku, aby bylo vše, co potřebujeme, na svém místě ve správný čas! Je nepostradatelná v závěrečné fázi, kdy se návrh vylupuje a ladíme doplňky a dekorace, které dodávají proměně šmrnc.

 

Co Vás Františku na Vaší práci nejvíc baví? Je to spíše stavařina nebo interiérový design? Co Vaše studio FK nabízí? 

Pro mě je nejlepší, když je technická stránka v souladu s tou estetickou. To pak cítím, že se věc podařila :o)

Já pracuji zatím sám, jsem solitér. Moje značka FK design je tedy firmou o jednom člověku. Co si neudělám, to nemám, a kde večer skončím, tam ráno začnu. Asi jsem silnější v tom si tvůrčí práci sám udělat, než ji zadat někomu jinému a kontrolovat., zda je to v souladu s tím, jak to cítím… Nicméně bez spolupracovníků a profesí které neovládám se neobejdu. Vyhovuje mi rozdělit odpovědnost za svěřenou práci a potom na vše dohlížet, aby se dělo v souladu s mým návrhem a přáními investora. Zní to složitě, ale je to vlastně velmi jednoduché a praktické. Díky tomu jsem si během let našel opravdu kvalitní spolupracovníky, se kterými se mi daří realizovat zakázky od prvních mých skic až po realizaci do posledního detailu.

 

Jaký vy osobně máte vztah k ohni a ke kamnům?

Už jako kluk jsem se naučil zatápět v kamnech. Vždycky jsem to považoval za něco, co by měl chlap umět. Oheň je živel, který je tu s námi od nepaměti. Slouží lidem a vztah k němu je hodně hluboko, možná až někde v buňkách. Beru ho jako dědictví předků, a i se tak k němu chovám. Současný design, stejně tak architektura, je mnohotvará. Nejsme svázání historickými slohy nebo školami, jak tomu bylo v minulosti. Stát se interiérovým designérem je osobní rozhodnutí, kde je dle mého názoru pouze třeba mít dostatek talentu, sebevědomí a umět reflektovat vlastní rozhodnutí.  Jedná se o svobodné tvůrčí povolání. Nicméně podvědomě máme v sobě zakořeněny určité prvky, které cítíme všichni podobně. Oheň a interakce s ním, je jedním z nich. Vyžaduje respekt, nesmí se podcenit a ve spojení s kamny je to praktický, funkční a krásný prvek interiéru. Příběh ohně si díky kamnům může člověk doma přehrávat v neopakovatelné podobě při každém rozdělání a přikládání. Plameny se neopakují, a přesto jsou pořád stejné. Já osobně mám na chalupě kachlový sporák, a ještě litinová kamna. Doma v Praze máme obezděnou krbovou vložku. Potvrdilo se mi, že je to pocitově takové „jiné„ teplo, než z radiátorů. Pohled do oranžové záře skla je jakási jistota elementárního vztahu mezi ohněm a člověkem. Ta mi poskytuje pocit bezpečí, že zima je pod kontrolou :o).

 

Děkujeme za rozhovor.

Zpět
Zavřít
?
Chcete poradit s výběrem?
Zeptejte se nás. Na dotazy odpovídá servisní technik Mojmír Středa.
Více informací