Na kvalitě pelet záleží

Rozhodli jste se topit peletami? Pak vězte, že na jejich kvalitě záleží. Ovlivňuje totiž jak výhřevnost, tak účinnost spalování.

Pelety jsou jedním z nejvýhodnějších způsobů vytápění a tomu odpovídá jejich rostoucí spotřeba. Jsou šetrné k životnímu prostředí, odpadá vám starost se štípáním a sušením dřeva. Navíc je z nich minimální odpad. Vytápění peletovými kamny jde prostě s dobou.

Pelety se vyrábí ve speciálních lisech z pilin, hoblin a dalšího dřevního odpadu. K jejich výrobě se nepoužívají žádná pojiva a chemické přísady. Při jejich spalování se neuvolňují do ovzduší prakticky žádné škodliviny. Jenže některé společnosti chtějí snížit výrobní náklady a přimíchávají do nich kůru, slámu nebo uhelný prach. Takové pelety ztrácí na kvalitě, mají slabší výhřevnost a kamna víc kouří.

Když se řekne dřevní pelety

Dřevěné pelety jsou certifikované podle normy, která je dělí do tříd a určuje parametry jako maximální vlhkost, příměsi a maximální vlhkost. 

Náš tip: Dejte si pozor na obsah dřeva v peletách.

Třídy pelet hovoří o jejich kvalitě

Podle aktuální normy se pelety dělí do tří kvalitativních tříd:

·        Třídou A1 jsou označeny nejkvalitnější pelety, které se vyrábí z chemicky neošetřených zbytků dřeva a kmenového dříví. Jsou pevné a světlé. Voní po dřevu.

·        Pelety třídy A2 mohou být vyrobené i z celých kmenů bez kořenů a zbytků po těžbě dřeva. Mají o něco vyšší obsah popela.

·        Pelety třídy B nejsou určené pro použití v domácnosti. K jejich výrobě se používá i lesní dřevo nebo vedlejší produkty a zbytky z dřevozpracujícího průmyslu. Jejich kvalita je nižší, stejně tak i cena.

Náš tip: Kromě kvalitativní třídy hledejte na obalu i certifikát ENplus. U pelet označených ENplus A1 máte jistotu maximální výhřevnosti. Obsahují totiž jen čisté piliny a hobliny. Nenajdete v nich žádné chemicky ošetřené dřevo ani jiné příměsi.

Proč používat jen kvalitní pelety?

·        Nekvalitní pelety mohou zanést šnekový dopravník, který do hořáku dávkuje pelety.

·        Kvalita pelet ovlivňuje i výhřevnost. Kvalitní pelety třídy A1 mají garantovanou výhřevnost nad 16,5 MJ/kg.

·        Kdo topí kvalitními peletami, ten se nemusí bát otevřít dvířka kamen. Kouř se z nich nevyvalí.

·        Při použití nekvalitních pelet hrozí zanešení komína a poškození kamen.

Jak poznat kvalitní pelety?

Nekvalitní pelety jsou měkké a drolí se. Kromě toho, že si budete hlídat třídu pelet a jejich certifikaci, můžete provést zkoušku kvality. Jak?

·        Hrst pelet nasypte do sklenice plné vody a pozorujte, co se během následující minuty stane. Když pelety budou plavat nebo se rozpadnou, nepatří mezi ty kvalitní.

·        Máte před sebou pytel pelet? Pořádně si ho prohlédněte. Když na dně pytle uvidíte prach nebo hodně rozlámaných pelet, dejte od nich ruce pryč.

 Doporučujeme používat pelety o velikosti 6 mm, aby se vám nezasekly v podavači. Přejeme PRIMA CHVÍLE u peletových kamen.

Zpět
?
Chcete poradit s výběrem?
Zeptejte se nás. Na dotazy odpovídá servisní technik Mojmír Středa.
Více informací