Kolik místa zaberou krbovky. A co dát pod ně

Mezi rozměrem krbových kamen a prostorem, který okolo musí mít, je vážně velký rozdíl. Věděli jste, že kamna můžete podložit také sklem?
 
Máte rozmyšleno, kam umístíte krbová kamna? Kolik potřebují místa a jak daleko od nich může stát nábytek? Pokud jste ještě nezačali plánovat, kam „krbovky“ umístíte, měli byste se do toho pustit. Mezi rozměrem krbových kamen a prostorem, který okolo musí mít, je vážně velký rozdíl. Připravili jsme pro vás tipy, jak na to. A kromě toho vám také přiblížíme, čím vším se dají kamna podložit. 
Minimální odstupy předmětů od topného tělesa, tedy třeba krbových kamen s výměníkem i bez něj, určuje norma ČSN 06 1008/1997. Největší prostor potřebují kamna zepředu – celých 80 centimetrů. Zboku a zezadu by měla mít kamna prostor minimálně 20 centimetrů. 
Norma přitom není jen obecným doporučením – řídí se podle ní kromě topenářů také hasiči a technici (likvidátoři) pojišťoven. Pokud se třeba prokáže, že požár způsobil koberec, který ležel moc blízko kamen, nemusí vám pojišťovna škodu vůbec uhradit.

Máte málo místa? Co s tím
Vzhledem k volnému prostoru okolo kamen je třeba více plánovat. Třeba taková kamna s rozměry 50 x 50 cm zaberou více než čtvereční metr místa. To není málo a řadě lidí zejména v bytech to může zamotat hlavu, jak vůbec kamna do interiéru napasovat. S bezpečnostními odstupy se hýbat nedá, nezbývá než vybrat tvarově vhodnější kamna. Dávno totiž neplatí, že krbová kamna musí vypadat jako zaoblená plechová krabice. 
Třeba naše kamna Nordby mají hloubku jen 36,5 cm. Navíc pokud napojíte kouřovod shora, stačí dodržet zadní odstup jen 5 cm. Jestliže nemáte dlouhou rovnou stěnu, ke které byste kamna postavili, můžete je umístit do nevyužitého rohu – výborně se k tomu hodí naše krbová stavebnice Pinus II v rohovém provedení. Krbová vložka je ukrytá v betonovém těle, takže stavebnici můžete přistavit až ke zdi. Navíc se stavebnice Pinus II dodává v surovém stavu, takže ji můžete natřít interiérovou barvou v libovolném odstínu. Kdo chce, může Pinus II nechat doslova splynout se zbytkem interiéru. Když vás stará barva omrzí, můžete ji jednoduše přetřít.

„Neviditelné“ sklo unese i kamna
Při instalaci je třeba myslet taky na to, že kamna nemůžete postavit přímo na podlahu (pokud tedy nemáte na zemi litý beton). Když nechcete narušit dřevěnou podlahu a obdélníky dlažby pod kamny na vás působí staromódně, použijte podkladové sklo. 
Ale pozor – podlaha by měla být rovná, a než na ni sklo položíte, neměly by na ní být žádné nečistoty. I malý kamínek totiž může způsobit, že sklo pod vahou kamen praskne. Jinak se ale jedná o speciální tvrzené sklo, takže když ho správně položíte, unese bez problémů až 250 kilová kamna. 
Podkladové sklo vypadá rozhodně lépe než plech a navíc není pod kamny téměř vůbec vidět. Umožní vám koukat se i vedle kamen na krásnou dřevěnou podlahu a zároveň mít pocit bezpečí. A to je přece skvělé, nemyslíte?

 

Zpět
?
Chcete poradit s výběrem?
Zeptejte se nás. Na dotazy odpovídá servisní technik Mojmír Středa.
Více informací