Když si kamna najdou vás

Vždycky nás těší, když kamna dobře slouží svým uživatelům. Rádi nasloucháme jejich příběhům a leckdy jsou opravdu zajímavé. Často jsme mile překvapení, že kamna s výrobním štítkem z roku 2000 i po 20 letech spolehlivě topí. Příběh pana Marka si proto nechceme nechat pro sebe a tak mu dáváme slovo:

Spíše než o výběr krbových kamen se jednalo o jejich znovuobjevení. Po dlouhých letech cestovaní a žití v cizině jsem se vrátil do Česka v prosinci 2020. A protože se mi nechtělo jít nikam do podnájmu, rozhodl jsem se strávit zimu na chalupě, která se nachází v malebné vísce mezi  Středočeským a Plzeňským krajem. Jako malý kluk jsem zde trávil každý volný víkend se sourozenci a rodiči, kteří se bavili renovací kamenné, s metrovými zdmi, nezateplené nemovitosti z devatenáctého století. Příchodem pozdního podzimu každý rok byla chalupa zazimována. Zkušeností, co očekávat od přezimování, tedy moc nebylo. Co však v chalupě bylo, je a bude, jsou kamna s výměníkem Grand Max od Haas+Sohn. Kdysi se používala pro příležitostné vytopení obývací místnosti a vytvoření pohody po dnech práce na zahradě či kolem domu. Nutno podotknout, že jejich plný potenciál nebyl nikdy využit.

To vše se náhle změnilo, když přišly první prosincové mrazy. Člověku se nechce topit pouze v podomácku vyrobeném, leč funkčním elektrickém kotli, obzvláště když stodola je plná suchého dřeva. Ona právě kamna Grand Max s výměníkem, se stala tahounem letošní zimy. Den co den, od rána do večera produkují příjemné teplo, takové jiné než z ústředního topení v paneláku či moderní zástavbě. Elektrický kotel se ke slovu skoro vůbec nedostane. Jakmile se voda ve výměníku kamen ohřeje na potřebnou teplotu, pouze poté je vypuštěna do radiátorů a celého topného systému. Vizuální efekt je magický, snad i chvílemi hypnotický. Řekněte sami, kdo se rád nedívá do plamenů ohně tančících podle své vlastní melodie.

Během pár týdnů se notoricky vlhká, nevětraná chalupa přemenila v oázu sálavého podnebí. Neříkám, že vše se stalo najednou. Zkoordinovat nastavení krbových kamen, termostatu na výstupu regulující chod oběhového čerpadla, a termostatu na elektrickém kotli, si vyžádalo svůj čas. To aby se obě topná media navzájem harmonicky doplňovala, je umění, na které si můžete zavolat zkušeného topenáře, nebo na to přijít sám. Nebo zavolat na zákaznický servis firmy Haas+Sohn. Oni už vám poradí. S kamny se člověk musí naučit topit, používat kvalitní suché dřevo a pravidelně je čistit, nezapomínejte na průduchy výměníku. Za vaši péči budete po zásluze odměněni.

Domov je tam, kde je pohoda u kamen. Já už mám rozhodnuto. A co vy?“

Zpět
?
Chcete poradit s výběrem?
Zeptejte se nás. Na dotazy odpovídá servisní technik Mojmír Středa.
Více informací