Jak správně roztopit kamna ve čtyřech krocích?

Ohýnek si dneska umí udělat snad každý, není na tom nic těžkého. Roztopit kamna ale zas tak lehké není. Škrtnout zápalkou není nic obtížného, jak se ale vyhnout těžkému štiplavému kouři, který se pak z kamen často valí?

Patříte mezi ty, kteří si konečně splnili svůj dlouholetý sen o vlastních krbových kamnech? Ta už stojí na místě, čekají jen na první zatopení. Jak na to, abyste se vyhnuli poškození kamen i životního prostředí?

 

Krok číslo jedna: Zbavte kamna všeho, co do nich nepatří

Když si kamna přivezete domů a vybalíte je z latění, zjistíte, že na dvířkách jsou samolepky, na klice je ochranný návlek, aby nedošlo k poškození, pod dvířky je umístěný ochranný karton. Všechno odstraňte, nic z toho by na kamnech rozhodně nemělo být, když půjdete zatopit.

Náš tip: Zkontrolujte taky popelník. Většinou tam je ukrytá dokumentace ke kamnům, včetně záručního listu. 

 

Krok druhý: Kamna zkontrolujte

Je všechno obležení na svém místě? Nejsou šamotové desky pro jistotu upevněné kartonem? Nejsou uvnitř ohniště místa, kterými prosvítá plech? Jsou kamna správně napojená? 

 

Krok třetí: Jdeme zatápět

Chcete, aby vám v kamnech plápolal krásně čistý plamínek? Pak se držte následujících rad.

Zajistěte přísun vzduchu k topeništi
Při zatápění je důležité dostat vzduch do spodní části kamen, když se oheň rozhoří, měl by být přívod vzduchu trochu výš.

Otevřete externí přívod vzduchu (primární vzduch) ve spodní části dvířek na maximum, zkontrolujte, zda je klapka v horní části dvířek (sekundární vzduch) zavřená. Pozor, některá kamna mohou mít přívod sekundárního vzduchu i v zadní části. Máte komínovou klapku? Otevřete ji.

Víte, že když pak plamen zesílí, jako první zavřete komínovou klapku, která slouží výhradně k rozpálení ohně? Poté postupně zavírejte primární vzduch a zároveň otevírejte přívod sekundárního vzduchu.

Náš tip: Máte kamna se systémem Easy Control? Dejte regulátor do polohy Start, když pak plamen zesílí, nastavte ho do polohy Topení.

Základem úspěchu je suché dřevo
Bez něj to nepůjde. Vlhkost dřeva by neměla přesáhnout 20 %, což znamená, že dřevo dovezené z lesa by minimálně dva roky mělo schnout na suchém místě.

Na zátop se hodí suché třísky z měkkého dřeva (smrk, jedle). To by v žádném případě nemělo být ničím natřené ani napuštěné.

Náš tip: Když zatápíte úplně poprvé, určitě vám z rozbalování kamen zbyla dřevěná podlážka a latění. Klidně je na zátop použijte.

Dřevo na sebe skládejte pěkně křížem
Při zatápění je důležité, aby byly jednotlivé kusy dřeva rozmístěny tak, aby umožnily přístup vzduchu. Dřevo na sebe skládejte křížem a vytvořte z něj jakousi hranici. Začněte jemnými třískami, na první vrstvu můžete umístit i kousek podpalovače. Ten by měl být tuhý nebo gelový, v žádném případě tekutý.

Pak pokračujte většími kusy dřeva, na závěr na něj položte kousek papíru nebo novin. Chytnou jako první a pomohou spalinám razit si cestu komínem.

Náš tip: Od podpalovače z dřevité vlny a parafínu, který hoří více než 7 minut, se mnohem snadněji zapálí třísky a od nich polena. Pokud uživatel správně naloží do topeniště dřevo, nebude potřebovat s tímto typem podpalovače žádné třísky.

Škrtněte zápalkou!
Teď už stačí jen škrtnout zápalkou, zapálit podpalovač a zavřít dvířka.

 

Krok čtvrtý: Zatopeno máte, jak do kamen přikládat?

V kamnech to pěkně praská, plamínek je čistý. Jak do kamen přikládat bez toho, aby se z nich vyvalil hustý kouř? Přikládejte ve chvíli, kdy v kamnech není kouř ani plameny. Stačí, že na topeništi bude vrstva řeřavých uhlíků.

Důležité je také pomalé otevírání dvířek, které vyrovná tlak ve spalovací komoře a místnosti. Dvířka nikdy neotvírejte zprudka, v první chvíli stačí jen asi centimetrová mezera. Po chvilce pak můžete pomalu pokračovat.

Zpět
?
Chcete poradit s výběrem?
Zeptejte se nás. Na dotazy odpovídá servisní technik Mojmír Středa.
Více informací