Na návštěvě v Doksech - Kachlová kamna TREVISO uprostřed citlivě rekonstruované vilky

Kachlová kamna TREVISO

Pohled na kraj okolo Doks z hradu Bezděz

Již od počátku dvacátého století jsou Doksy jedním z nejkrásnějších a nejvyhledávanějších rekreačních míst v Čechách. Jejich poloha na břehu Máchova jezera, v srdci Máchova kraje z nich dělají ideální lokalitu nejen pro dovolené, ale i jako trvalé útočiště před ruchem nepříliš vzdáleného velkoměsta. Historické jádro Doks se může pyšnit několika zachovalými roubenými stavbami. Okolní čtvrti zdobí nemálo architektonických skvostů z doby první republiky.

Takový je i příběh vilky na předměstí, kterou jsme v létě navštívili s naším seriálem Můj Styl Můj HAAS. Majitelé, manželé Michálkovi ji postupně rekonstruují a upravují, aby vyhovovala moderním standardům bydlení.

 Kachlová kamna TREVISO

Původní architektonický návrh vilky

Architekt musel zasáhnout do dispozice především v přízemí. Došlo na vybourání několika příček. V nově vzniklé obytné kuchyni je dostatek místa na stylovou linku, posezení i houpací křeslo. Michálkovi si dávají záležet a konzultují úpravy interiéru s návrhářkou. Rukopis profesionála je vidět hned za dveřmi. Na výsledek je opravdu radost pohledět.

Bílé stěny dávají prostoru vzdušnost a nechávají vyniknout podmanivým detailům dřevěné podlahy i původním dveřím se zárubněmi, které majitelé pečlivě opravovali a natírali celé jedno léto.

 Kachlová kamna TREVISO

Kamna Treviso

„Tohle okno ještě vybouráme, místo něj přijde velké francouzské. To abychom mohli volně chodit na terasu a snídat pod naší švestkou,“ svěřuje se paní Michálková. Vedle na stole voní koláč a ve džbánku z foukaného skla na nás čeká domácí limonáda. Majitelům se podařilo v archivu stavebního úřadu objevit původní plány vilky z roku 1929. Jejich kopie teď visí zarámovaná nad pohovkou.

 IMG_2080.jpg

Skvěle sladěno


Atmosféru poklidného bydlení dokreslují kachlová kamna Treviso v barvě slonové kosti. „Při výběru jsme kladli důraz na to, aby kamna zapadla do interiéru jak barvou, tak i designem. S výsledkem jsme nadmíru spokojeni. Když se v létě netopí, stojí na nich džbány s květinami.“ svěřují se nám Michálkovi. Kachlové obložení kamen krásně ladí s krémovou barvou kuchyňské linky. Kamna jsou usazená na podkladovém skle, které dává vyniknout původní dřevěné podlaze. Díky tomu jakoby plují nad podlahou. Pozornost k detailu je vidět i na sladění kličky dvířek s mosazným kováním dveří.

 Kachlová kamna TREVISO

„Dům byl postaven ve třicátých letech, má proto poměrně silné zdi. V létě sice příjemně chladí, ale jakmile začne být na večer trochu pošmourno, je potřeba přitápět. Když přijedeme třeba během ledna, hned upalujeme ke kamnům zatopit. Během pár minut se rozline příjemné teplo. Poslouchat praskání dřeva je tak příjemné a uklidňující, viď Bene,“ libuje si paní Michálková a hladí krásného britského kocouřího elegána na klíně. „Tenhle uličník se nesmírně rád vyvaluje před kamny a spokojeně přede tak, že je to slyšet až na chodbu.“

 Kachlová kamna TREVISO

Citlivě rekonstruovat vilku v husté předměstské zástavbě je náročný úkol i pro zkušené architekty a stavitele. Tady se ale vše daří a je radost sledovat, jak vilka postupně vzkvétá zpět do své bývalé krásy. Přejeme Michálkovým mnoho štěstí a jsme si jisti, že tohle není naše poslední návštěva.

 

?
Chcete poradit s výběrem?
Zeptejte se nás. Na dotazy odpovídá servisní technik Mojmír Středa.
Více informací